ZENTANGLE NEDİR?

Nasıl Başladı Bu Zentangle ?

Zentangle'ın yaratıcıları "Maria" ve "Rick" arka plan paternleri oluştururken hissettiklerini paylaşırken "zamansızlık", "özgürlük", "iyi hissetme", "yaptığın şeye tamamen odaklanarak başka hiçbir şey için endişelenmeme" tanımlarını kullandılar. Ve bunun "meditasyon"un tanımıyla aynı olduğunu farkettiler. Sonrasında aynı deneyimleri başkalarının da yaşayabileceği basit bir sistem oluşturup oluşturamayacaklarını düşünmeye başladılar. Ve işte bu muhteşem deneyimleri yaşatan basit sistem "Zentangle"ı ortaya çıkardılar.
Peki Yani Nedir Zentangle?

Zentangle öğrenmesi kolay, insanı rahatlatan ve güzel görüntüler yaratırken eğlenmesini de sağlayan bir çizim yöntemidir. Herkesin uygulayabileceği bu yöntem odaklanmayı ve yaratıcılığı geliştirir. Zaten ben bu yöntemi "Dikkat Eksikliği" sorununa sanatsal bir terapi yöntemi ararken buldum. Ayrıca "Farkındalık" uygulamalarının da bir yöntemidir. Çizgilerinize odaklanır, onları izler ve sürecin sonunda sadece dinlenmişlik ve arınmışlık hissedersiniz.
Zentangle kişiye artistik açıdan da tatmin sağlayarak kendisini iyi hissetmesini sağlar. Bu yöntem dünyanın her yerinde, her yaştan, yetenekten ve ilgiden insan tarafından kullanılmaktadır.
Zentangle metodu ile çalışmanızın sonucunda ne elde edeceğinizi asla bilemezsiniz. Kendinizi akışa bırakır ve çeşitli patternleri uygulayarak sonuçta o an'a özgü bir sanat eseri yaratırsınız.
Sonuç olarak, Zentangle pratiklerini arttırdıkça sadece güzel sanat eserleri oluşturmaz, dikkatinizi geliştirir ve farklı bir ruh hali ve moda geçersiniz.
Zentangle neden hem kolay hem de bu kadar etkili ve canlandırıcı?

- Herşey Mümkündür ; Bir Seferde Tek Sefer
İlk etapta, bir zentangle oluşumu dallı budaklı ve karmakarışık görünebilir. Ancak, nasıl yapıldığını öğrendiğinizde gerçekten basit olduğunu farkedersiniz... bir sihir hilesinin arkasındaki sırrı öğrenmişsiniz gibi. Yapamayacağınızı düşünürsünüz ve sonra 15 dk içinde tataamm. Başarmışsınızdır. İşte şimdi başka neyi yapamayacağınızı düşündüğünüzü kendinize sormanın tam zamanı ;) Bu bakış açısını hayatınızın herhangi bir alanında da uygulayabilirsiniz. Bazen birşey çok zor görünebilir fakat artık onu nasıl yapabileceğinizi biliyorsunuz : Bir Seferde Tek Sefer

Zentangle'da her çizgiyi bilinçli ve planlı olarak çizersiniz. Hayatta her zaman "seferler" (düşünceler, kelimeler, işler, hareketler) yaparız. Zentangle metodunu pratik ederek her küçük ve önemsiz seferin hayat paternimizin tamamına nasıl katkıda bulunduğunu anlarız. İşte bu yüzden biz "hayat bir sanat oluşumudur ve herkes de birer sanatçı" deriz. Yani aslında, herkes çizim yapmaktadır.

Zentangle'da silgi yoktur. Hayatta da yoktur. Zentangle'da da hayatta da hatalar yapabilirsiniz ve bu hatalar sizi patternlere, bilinmedik ve beklenmedik yeni yönlere doğru yönlendirmektedir.

Pek çok sanat dalının ve aktivitenin aksine Zentangle oluşumunuzun neye benzeyeceğini bilmeden çizmeye başlarsınız. Bu yüzden bu yöntem size yeni olasıkları keşfetmenize olanak sağlamaktadır. Bu durum size özgürlük ve seçme şansını da beraberinde getirir. Sonuç olarak Zentangle'da asla başarısızlığa uğramazsınız. Her zaman sonsuz çözüm yollarıyla Zentangle oluşumunuzu ortaya çıkarırsınız.Zentangle'ın Faydaları ve Kullanım Alanları Nelermiş Öyleyse

- Rahatlama
- Farkındalığa basit ve hızlı geçiş
- Sözsüz günlük tutma
- Insomnia (Uyumadan önce yapılan zentangle ile uyku kalitesini geliştirmektedir. )
- Özgüven
- İlham
- Panik Atak (Uçuşlarda, kalkış ve iniş esnasında yapılan Zentangle panik atağa iyi gelmektedir.)
- Davranışı düzenlemek
- Güzel sanat çalışmaları oluşturmak
- Yaratıcılık yeteneklerinin gelişmesi ve terbiyesi
- Stresi azaltmak
- El-göz koordinasyonunu geliştirmek
- Motor becerilerin rehabilitasyonu
- Terapi
- Öfke yönetimi
- Diyete yardımcıErken dönem artist gelişimi ve değerlendirmesi
- Artmış dikkat aralığı ve konsantrasyon yeteneği
- Beyin fırtınası
- Tasarım inpirasyonu
- Artistler için esneme ve ısınma Çizimler şahsıma aittir. İzinsiz kullanmayınız.
 Yazılar bu siteden alıntıdır : https://www.zentangle.com/zentangle-method

Yorumlar

Popüler Yayınlar